Kultuurbedrywighede is deel van ons skool se daaglikse program, maar as deel van ons strewe om vir die leerders van Laerskool Jan van Riebeeck ‘n gebalanseerde keuse te bied, word verskeie kuns en kultuur aktiwiteite as buitemuurse bedrywighede aangebied.

Musiek, drama, dans en kuns word aangebied en hieruit vloei konserte, Eistedfodd, uitstallings en openbare optredes. Die leerders wat hiervan gebruik maak se selfvertroue kry ‘n hupstoot en hulle kry geleentheid om hul talente te ontwikkel.

Kuns en Kultuur Nuus

Senior Koor: Belangrike datums

Daar lê ’n bedrywige en opwindende tyd vir ons senior koor voor, en ek wil graag enkele belangrike datums en tye onder almal se aandag bring.   Dinsdag, 16 Julie: Kooroefening 12h40-14h10  Ons senior kooroefening gaan Dinsdag, 16 Julie, voort soos normaal ter voorbereiding van ons optrede op 22 Julie by die Tafelberg Koorfees. Alhoewel daar ouerbesoeke is en die skool reeds om 13h00 verdaag, versoek ons asseblief dat alle senior koorlede die volle oefening bywoon. Indien daar broers of susters is wie nie koor sing nie, is hulle welkom om by die Nasorg te wag tot 14h10.   Saterdag: 20 Julie: Koorkamp 10h00 - 12h30  Ons reël ‘n lekker oefen en spanbou geleentheid vir die senior koorlede, waar ons spesifiek gaan fokus op die voorbereiding en afronding van ons repertorium en die massakooritmes vir die Tafelberg Koorfees. Volg asseblief hierdie skakel vir meer inligting. Maandag: 22 Julie: Tafelberg Koorfees 18h00  Ons junior en senior kore neem deel aan die Tafelberg Koorfees, en ons kan nie wag om ons nuwe repertorium met almal te deel nie. Verdere inligting rakende hierdie geleentheid sal binnekort uitgestuur word.  Ek vra dat enige afwesighede van hierdie drie geleenthede asseblief persoonlik aan my gekommunikeer word. Ons wil graag ’n positiewe ervaring tydens ons koor se eerste groot optrede hierdie jaar verseker, en hoop dat ons met ’n volledige koor kan werk by al ons oefen geleenthede.  Baie dankie by voorbaat vir almal se samewerking. Ons waardeer dit opreg.  Groete, Rolene van Zyl...

Gr. 7-Musiekkonsert: 16 Julie 2024

Ons Graad 7-musiekleerlinge hou konsert op Dinsdagoggend, 16 Julie, om 07h45, in die skoolsaal. Daar sal dus geen normale saalbyeenkoms plaasvind nie. Ons nooi graag al die deelnemers se ouers/voogde uit om die konsert saam met ons te kom geniet!

Kunstefees: Hoërskool Jan van Riebeeck

Hier is nog ’n fantastiese kultuurgeleentheid vir ons leerders om na uit te sien! Hoērskool Jan van Riebeeck bied in Kwartaal 3 ’n Kunstefees aan, wat tussen 22-26 Julie op hul skoolgronde plaasvind. Ons gaan sommer lekker baie Jannies inskryf sodra almal weer terug is by die skool na die vakansie. Ons heg solank die inligtingstuk rakende die Kunstefees hier aan. Intussen hoop ons dat die musiekinstrumente nie té veel stof opgaar gedurende die vakansie nie, want ons spring in Julie flink met ’n propvol kultuurkwartaal weg! Ons leerders neem aan die Kaapse Afrikaanse Eisteddfod deel in Augustus, die Unisa-musiekeksamens is aan die beurt, én ons eie skoolkonsert is in September op die planke. Ons Junior- en Senior koor tree ook by die Tafelberg Koorfees, wat die 22ste Julie by die Grootte Kerk plaasvind, op. Maak gerus kontak met juf Rolene indien daar enige vrae is. 071 877 6720 |...

Kaapse Afrikaanse Eisteddfod: Uitslae 24 & 25 Mei 2024

Ons leeders het puik by die solosang afdeling van die Kaapse Afrikaanse Eisteddfod die afgelope naweek presteer. Baie geluk aan elke leerder wat deelgeneem het. ’n Spesiale woord van dank aan mnr Ben, juf Regina (Hoërskool Jan van Riebeeck) en juf Antoinette (Privaat) vir al hul moeite om die leerders voor te berei en te begelei vir hierdie geleentheid! Deelname : Geen % Vermelding: 60 - 69% Eervolle Vermelding: 70 - 74% Eervolle Vermelding +: 75 - 76% Eervolle Vermelding ++: 77 - 79% Lof: 80 - 84% Lof +: 85 - 86% Lof ++: 87 - 89% Hoogste Lof: 90 - 94% Diploma: 95% en hoër Graad 2: Jean-Jacques Rossouw Afrikaanse Lirieke: Diploma Jean-Jacques Rossouw Eie Keuse: Lof Graad 3: Noa Rademan Afrikaanse Lirieke: Hoogste Lof Noa Rademan Eie Keuse: Lof Kitty Partner Afrikaanse Lirieke: Hoogste Lof Kitty Partner Eie Keuse: Diploma Christina du Toit Eie Keuse: Hoogste Lof Christina du Toit Afrikaanse Lirieke: Hoogste Lof Graad 4: Coreen Scholtz Musiekblyspel: Diploma Coreen Scholtz Eie Keuse: Diploma Antjie Samuel Afrikaanse Lirieke: Lof Antjie Samuel Eie Keuse: Lof Antjie Samuel Musiekblyspel: Hoogste Lof Graad 5: Ella van der Walt Afrikaanse Lirieke: Eervolle Vermelding Rupert Janse van Rensburg Eie Keuse: Eervolle Vermelding Rupert Janse van Rensburg Afrikaanse Lirieke: Eervolle Vermelding Pieter Rademeyer Musiekblyspel: Eervolle Vermelding Pieter Rademeyer Eie Keuse: Hoogste Lof Pieter Rademeyer Afrikaanse Lirieke: Lof Graad 6: Zani Scholtz Musiekblyspel: Lof Zani Scholtz Eie Keuse: Lof Abigail Fourie Musiekblyspel: Lof Abigail Fourie Eie Keuse: Lof Abigail Fourie Afrikaanse Lirieke: Lof Graad 7: Michaan Naylor Eie Keuse: Lof Karu Rademeyer Musiekblyspel: Hoogste Lof Karu Rademeyer Eie Keuse: Hoogste Lof Karu...

Barbara Schreuder Dansskool

Die volgende gr. 2 en ouer dansers het hierdie jaar ingeskryf en neem deel aan die 2024 CapeTown Eisteddfod. Hulle dans een of twee voorgeskrewe solos vanaf 8 tot 11 Junie 2024. Dankie, dansers, vir jul harde werk en aan ouers vir jul ondersteuning. Anya Greeff Ciera February Mika vd Walt Christa-Bella Swart Lucy le Roux Heidi v Heerden x2 Natalie Lawson x2 Solange Stevens Jana v Gijsen Ella Grey Gabriella Buckenham Daniella Boshoff Larah Opperman Jessica Schincariol Karlien vd Walt x2 Kerala Allewell x2 Lara Basson Emma Liebenberg Lekker dans en geniet die ondervinding en...

Barbara Schreuder Dansskool Datums

Belangrike datums vir Barbara Schreuder Dansskool: 8 - 11 Junie Cape Town Dans Eisteddfod 24 Aug Modern Assessments 9 en 10 Nov. AAB Ballet Awards 7 Des. Dans "End of Year"

Musiekkonsert vir graad 6 en 7-musiekleerders

Op 13 en 15 Mei 2024 hou ons graad 6 en 7-musiekleerders 'n musiekkonsert. Dit is ‘n wonderlike geleentheid waar hulle die afgelope twee kwartale se harde werk met vriende en familie kan deel. Ons leerders is nie verplig om deel te neem nie, maar ons moedig almal aan om die geleentheid te gebruik. Die konserte sal in graadverband plaasvind. Sien asseblief die spesifieke datums en tye hier onder. Ons nooi alle ouers, familie en klasmaats uit om te kom luister en die middag saam met ons te geniet. Graad 6: Maandag, 13 Mei @ 14:15 – 15:00 Graad 7: Woensdag, 15 Mei @ 14:15 – 15:00 Indien daar graad 6 of 7-leerders is wat buite die skool musieklesse neem en graag aan die musiekkonsert wil deelneem, stuur asseblief ‘n e-pos aan juf. Rolene:...

Redenaarskompetisie Terugvoer: 10 & 11 April 2024

Die graad 1 - 7-leerders het verlede week aan die interne redenaarskompetisie deelgeneem en ons omtrent van verskillende sake oortuig! Baie geluk aan die volgende leerders wat ons skool by ATKV se eerste ronde gaan verteenwoordig: Gr. 1 - 3 Jean-Jacques Rossouw Petronella Gouws Mia Bothma Jan-Jurie Fourie Lua Groenewald Amalie Janse van Rensburg Kitty Partner Christina du Toit Gr. 4 - 5 Pieter Rademeyer Stef Nel Ella van der Walt Mia-Lynn Podesta Gr. 6 - 7 Sabine Barnard Karu Rademeyer Isabella Marais Elisabet Marais Colleen Draghoender Emma Snjiders Abi Fourie Stella...

Senior Koor: Inligting en Oefentye

Volg gerus die skakel vir 'n inligtingsbrief rakende verwikkelinge in die senior koor en nuwe oefentye.

ATKV-DigiKuns: Aanlyn Kunskompetisie

ATKV-DigiKuns bied ‘n aanlyn kunskompetisie aan. Die kompetisie is oop vir enigeen vanaf ouderdom vyf jaar. Hierdie jaar se tema is “Op Reis” en inskrywings sluit op 30 April 2024. Volg die skakel vir meer inligting.

JvR

Filter

Addisionele vakke

Kuns en Kultuur Aktiwiteite

Eisteddfod

Ons skool neem jaarliks aan die Kaapse Afrikaanse Eisteddfod deel.

Kategorieë: Voordrag van gedigte, onvoorbereide lees, prosa, mimiek, spreekkoor, solosang, klavier, blokfluit en kuns.

Kuns

Leerders ontvang tweeweekliks kunsonderrig in die kunsklas. Die kinders se kunswerke word op ‘n deurlopende basis in die skoolgange uitgestal en is ook dikwels die fokus van spesiale uitstallings in die skool se voorportaal.

Jannies Talentaand

Jannies Talent is ‘n heerlike informele aand waar ons eie Jannies hulle spesiale talente kom vertoon.

Koor

Ons skool het twee kore nl. Juniorkoor (Gr 1-3) en Seniorkoor (Gr 4-7).

Die kore tree by koorfeeste, kerke en skoolfunksies op.

Musiek

Leerders ontvang by ons skool onderrig in klavier, sang, blokfluit, musiekteorie, kitaar, viool en ukelele. Daar is geleentheid om in te skryf vir eksterne eksamens van Unisa, Royal Schools of Trinity College asook die Eisteddfod.

Die musiekleerders hou elke jaar twee musiekkonserte in die skoolsaal.

Die Suidooster

Die skoolkoerant, die Suidooster, verskyn aan die einde van elke kwartaal. Graad 7- en 6-leerders dien op die redaksie.

Redenaars

Leerders vanaf Graad 4-7 kry die geleentheid om aan redenaars deel te neem. Met die nodige afrigting en voorbereiding neem ons ook aan die ATKV-redenaarskompetisie deel. Ons leerlinge het die afgelope paar jaar deurgedring na die finale rondte in die Wes-Kaap waar van hulle ook onder die top-10 geëindig het.

Konsert

Ons hou elke tweede jaar konsert waaraan die hele skool deelneem. Die konsert bied al die leerders die geleentheid om hul kreatiwiteit ook op kultuurvlak uit te leef.

Privaat Buitemuurse Kultuuraktiwiteite

Aktiwiteit Tye Kontakpersoon Kontakbesonderhede
Drama Jana Nel jana@jvrprim.co.za
Kuns Gr. 2-3 Do.; Gr. 4-7 Ma. & Di. Rentia van der Merwe emmarentia8@gmail.com
Moderne Dans Kontak vir tye. Barbara Schreuder barbie.schreuder.dance@gmail.com
Naaldwerk Kontak vir tye. Marianne Conradie & Suzaan Burger lawwelappe@gmail.com
Klavier Kontak vir tye. Estelle Slabber eslabber@gmail.com
Kitaar & Ukelele Kontak vir tye. Shaun Berry shaunberry14@gmail.com
Viool Kontak vir tye. Hannelize Gravell hannelizegravell@gmail.com
Canvas Klub Kontak vir tye. Christelle Janse van Rensburg www.canvas.club | 084 595 5007