Kultuurbedrywighede is deel van ons skool se daaglikse program, maar as deel van ons strewe om vir die leerders van Laerskool Jan van Riebeeck ‘n gebalanseerde keuse te bied, word verskeie kuns en kultuur aktiwiteite as buitemuurse bedrywighede aangebied.

Musiek, drama, dans en kuns word aangebied en hieruit vloei konserte, Eistedfodd, uitstallings en openbare optredes. Die leerders wat hiervan gebruik maak se selfvertroue kry ‘n hupstoot en hulle kry geleentheid om hul talente te ontwikkel.

Privaat Akademie, Kuns en Kultuur Buitemuurse program:
‘n Program met tye en kontakpersone sal binnekort hier verskyn

JvR

Filter

Kuns en Kultuur Nuus

11 Leerders deur na semi-finale rondte van Nasionale Kunskompetisie

Die WKOD se jaarlikse kunskompetisie het hierdie jaar aanlyn in samewerking met die Nelson Mandela...

Barbara Schreuder Dansskool Mei 2022

Baie geluk aan al ons dansers wat aan die Cape Town Eisteddfod 2022 deelgeneem het. Die dansers...

Eisteddfod: Sang

Verlede Saterdag se Sang Eisteddfod was baie suksesvol. Daar was 'n totaal van 22 Hoogste Lof...

Eisteddfod: Spraak

Baie dankie aan al die leerders wat deelgeneem het. Ons het 'n rekord getal inskrywings van meer...

Geen Dramalesse (privaat) tydens laaste week nie

Liewe Drama-ouer/voog Ons sluit hierdie week met dramalesse vir kwartaal 2 af.  Daar sal volgende...

Kitaarlesse

Shaun, die kitaaronderwyser, het van volgende kwartaal af weer 'n paar plekke vir kitaar, ukelele...

Jannies dans in Cinderella Balletkonsert

Verskeie Jannies van graad R tot graad 7 het verlede naweek in die Three Wishes for Cinderella...

Musiekkonsert

Onthou asb. die musiekkonserte die laaste week van die kwartaal (Dinsdagoggend). Die Koor sal NIE...

Eisteddfod: Sang

Beoordeling vind eerskomende Saterdag, 11 Junie, van 08:30 - 14:30 in ons saal plaas. Ouers het...

Eisteddfod: Solosang

Ons herinner ouers aan die Eistedfodd: Solosang wat op Saterdag, 11 Junie, by ons skool...

Kuns en Kultuur Aktiwiteite

Musiek

Leerders ontvang by ons skool onderrig in klavier, sang, blokfluit, musiekteorie, kitaar, viool en ukelele. Daar is geleentheid om in te skryf vir eksterne eksamens van Unisa, Royal Schools of Trinity College asook die Eisteddfod.

Die musiekleerders hou elke jaar twee musiekkonserte in die skoolsaal.

Kuns

Leerders ontvang tweeweekliks kunsonderrig in die kunsklas. Die kinders se kunswerke word op ‘n deurlopende basis in die skoolgange uitgestal en is ook dikwels die fokus van spesiale uitstallings in die skool se voorportaal. Aanvullend tot ons skoolkuns, word privaatkunsklasse ook as buitemuurse aktiwiteit van Dinsdae tot Donderdae aangebied.

Eisteddfod

Ons skool neem jaarliks aan die Kaapse Afrikaanse Eisteddfod deel.

Kategorieë: Voordrag van gedigte, onvoorbereide lees, prosa, mimiek, spreekkoor, solosang, klavier, blokfluit en kuns.

Koor

Ons skool het twee kore nl. Juniorkoor (Gr 1-3) en Seniorkoor (Gr 4-7).

Die kore tree by koorfeeste, kerke en skoolfunksies op.

Drama

Dramaklasse word privaat aangebied deur Jana&Jana Dramaskool. Die doel van die drama is om leerders selfvertroue, kreatiwiteit, korrekte stemgebruik en stimulering van die verbeelding te bied waarmee hulle die grootmenswêreld kan betree. Leerders leer deur die jaar om met selfvertroue en gemak voor ‘n gehoor op te tree. ‘n Dramakonsert word aan die einde van die jaar aangebied.

Jannies Talentaand

Jannies Talent is ‘n heerlike informele aand waar ons eie Jannies hulle spesiale talente kom vertoon.

Redenaars

Leerders vanaf Graad 4-7 kry die geleentheid om aan redenaars deel te neem. Met die nodige afrigting en voorbereiding neem ons ook aan die ATKV-redenaarskompetisie deel. Ons leerlinge het die afgelope paar jaar deurgedring na die finale rondte in die Wes-Kaap waar van hulle ook onder die top-10 geëindig het.

Moderne Dans

Moderne dans is baie gewild en word deur Barbara Schreuder aangebied by Jan van Riebeeck Laerskool. Afhangend van die ouderdomsgroep van die leerder vind oefeninge op Maandae, Dinsdae, Donderdae en Vrydae plaas.
Kontak nr: 0724549353

Konsert

Ons hou elke tweede jaar konsert waaraan die hele skool deelneem. Die konsert bied al die leerders die geleentheid om hul kreatiwiteit ook op kultuurvlak uit te leef.