Kultuurbedrywighede is deel van ons skool se daaglikse program, maar as deel van ons strewe om vir die leerders van Laerskool Jan van Riebeeck ‘n gebalanseerde keuse te bied, word verskeie kuns en kultuur aktiwiteite as buitemuurse bedrywighede aangebied.

Musiek, drama, dans en kuns word aangebied en hieruit vloei konserte, Eistedfodd, uitstallings en openbare optredes. Die leerders wat hiervan gebruik maak se selfvertroue kry ‘n hupstoot en hulle kry geleentheid om hul talente te ontwikkel.

Kuns en Kultuur Nuus

Koorkamp: 16 – 17 Febr. 2024

Die koorkamp is om die draai en ons kan nie wag om die nuwe koormusiek met die leerders te deel nie. Ons is seker hulle gaan dit sommer baie geniet! Ek deel graag enkele punte van belang: Datum en Tyd: Vrydag, 16 Februarie, 14:30 - 16:00 Saterdag, 17 Februarie, 08:00 - 12:00 Plek: Skoolsaal Kleredrag: Informeel en gemaklik. Pak swemklere, handdoek, en sonskerm in vir Saterdag. Ons vra dat elke ouer asseblief middagete vir jou kind sal inpak vir Vrydag. Saterdagoggend begin ons stiptelik om 08:00, en ons sal vir die leeders tye gee om te ontspan tussen ons oefensessies. Pak gerus ‘n klein peuselhappie en genoeg water in. Die snoepie is nie oop nie en geen kind sal toegelaat word om die skoolgronde te verlaat nie. Ons sluit die naweek se oefen af op ‘n feestelike noot met ‘n lekker kuier by die swembad en vars waatlemoen vir almal. Daar is ook ‘n lewensredder by die swembad om die veiligheid van al ons leerders te verseker. Ons vra ook dat ouers hul kinders betyds sal optel na afloop van ons oefeninge: Vrydag om 16:00 en Saterdag om 12:00. Die agterste hek sal oop wees vir gebruik. Ons sien uit na ‘n heerlike naweek! Vra gerus indien daar onsekerhede is. Vriendelike groete, Rolene van Zyl...

Suor Angelica / Gianni Schicchi te Kunstekaap: 14 Febr. 2024

Laerskool Jan van Riebeeck se Musiekdepartement sien uit daarna om ‘n wonderlike aand saam met ons musiekleerders by die Kunstekaap te geniet, waar ons die twee eenbedryf operas van Puccini gaan kyk. Datum: Woensdag, 14 Februarie 2024 Tyd: 18:30 - 21:30 Kleredrag: Semi-formeel Die skool voorsien ongelukkig nie vervoer nie, daarom vra ons dat jy asseblief jou kind by die Kunstekaap se voorportaal teen 18:30 aflaai en weer om 21:30 daar kom optel. Onderwysers sal die leerders vergesel. Leerders is ook welkom om sakgeld te bring vir ‘n snoephappie gedurende die pouse. Alternatiewelik kan leerders iets klein inpak om te eet of drink. Wees asseblief bewus daarvan dat geen kos of koeldrank in die teater toegelaat word nie. Ons vra ook dat ouers hul kinders betyds sal optel na afloop van die vertoning, aangesien dit onveilig is vir beide die onderwysers en kinders om buite die teater in die donker tot laat te wag. Die opera word in Italiaans opgevoer, en ek beveel sterk aan om ‘n opsommende weergawe van die storielyn van beide Suor Angelica en Gianni Schicci vir jou kind voor die tyd te lees. ‘n Goeie begrip van die verhaal maak dit baie makliker om die opera te volg. Ons sien uit na ‘n heerlike aand. Vra gerus indien daar onsekerhede is. Vriendelike groete, Rolene van Zyl...

Jannies deel van Kaapstad Opera-kinderkoor

Drie Jannies, Karu Rademeyer, Abi Fourie en Jacob Venter, is onlangs ingesluit in die splinternuwe Kaapstad Opera-kinderkoor. Dié groep het die groot voorreg gehad om saam met die professionele Kaapstad Opera-geselskap in die pragtige Maynardville-buitelugteater in hul vertoning, ‘Puccini in the Park’, op te tree. Hulle is ook deel van die operaproduksie, ‘Suor Angelica / Gianni Schicchi’, wat volgende week by die Kunstekaap Teater te sien is. Ons wil ook vir Karu gelukwens met haar verkiesing as een van die vier lede van die nuwe ‘Children’s Board of Directors’ vir Kaapstad...

Redenaars: Inligtingsessie aan ouers – 6 Februarie

Indien jou kind hierdie jaar vir die eerste keer aan redenaars wil deelneem, woon asb. Dinsdagaand, 6 Februarie, om 18:00 - 19:00 'n belangrike inligtingsessie by die skool by. Die lokaal sal bevestig word. Volg die skakel en vul asseblief die vorm in indien jy die sessie gaan...

Senior Koorkamp 16 – 17 Februarie

Ons Senior Koor het ’n heerlike koorkamp om na uit te sien in Februarie. Dit vind op 16 en 17 Februarie by die skool plaas. Die program skop Vrydagmiddag met ’n oefensessie in die skoolsaal vanaf 14:30-16:00 af waarna die leerders kan huis toe gaan. Saterdagoggend begin die kooroefening stiptelik om 08:00 en ons sal teen 12:00 klaar wees. Die kinders kan hulle swemklere die Saterdag inpak en uitsien na ’n lekker fees by die swembad wat 11:00-12:00 sal plaasvind. Vrydag, 16 Februarie: 14:30 - 16:00 Saterdag, 17 Februarie: 08:00 -...

Senior Koor Oefentye 2024

Neem asb. kennis van die senior koor se oefentye hierdie jaar: Woensdae 07:30 - 08:15 Donderdae 07:45 - 08:15

Jannies presteer in Mondelinge Kommunikasie-eksamen

Karu Rademeyer en Sophia Derksen (gr. 7) het in Oktober verlede jaar die Suid-Afrikaanse Spraak- en Dramakollege se nasionale Mondelinge Kommunikasie-eksamen afgelê en die uitslae is vandeesweek ontvang. Dié twee Jannies het reeds vanaf Januarie 2023 tydens ’n weeklikse les vir hierdie praktiese eksamen begin voorberei en dit saam met die junior dramagroep van die Hoërskool Jan van Riebeeck afgelê. Die vlak waarop hul ingeskyf is, Intermediêr Graad 1 (Sophia) en Intermediêr Graad 2 (Karu), is dus reeds op die gr. 8 & 9-hoërskoolleerders se vlak. Die eksamen behels ’n program wat elke leerder aanbied en die volgende insluit: ’n voorbereide demonstrasie of praatjie oor ’n interessante onderwerp, die voorlees en bespreking van ’n boek, improvisasie-standpunt of groepverhaalkuns, vrae en besprekings oor die aanbieding en dan het die onderskeie groepe ’n 20 minute-dramaprogram met ’n spesifieke tema aangebied. Baie geluk aan die Jannies met puik uitslae behaal: Sophia Derksen – Intermediêr Graad 1 – 91% Karu Rademeyer – Intermediêr Graad 2 –...

Nuwe aanstelling in musiekdepartement: Rolene van Zyl

Soos almal weet, tree Helecia Groenewald na 42 jaar aan die einde van dié jaar, af. Ons wil Helecia salueer en uit die diepte van ons harte bedank vir die uitstekende diens wat sy gedurende haar tyd by die skool gelewer het. Sy het geweldig baie leerders positief aangeraak en het ‘n liefde vir musiek by ons leerders gekweek. Ons waardeer opreg haar toegewydheid, lojaliteit, omgee en alles wat sy vir Laerskool Jan van Riebeeck gedoen het! Rolene van Zyl neem in Januarie die leisels by Helecia oor. Rolene het haar BMus (Musiek), BMus Honeurs (Musiek) en MMus (Kamermusiek) by die Universiteit van Stellenbosch ontvang. Sy het baie ervaring in die onderrig van klasmusiek en het al by verskeie skole musiek onderrig, onder andere Bishops, St. Cyprians, Herzlia en Hoërskool Jan van Riebeeck. Rolene is opgewonde om die musiekdepartement, asook ons skool se kultuuraanbieding en -spyskaart, verder te ontwikkel en uit te bou. Sy is opgewonde om nuwe instrumente tot ons musiekaanbieding te voeg, asook om opwindende musiek- en kultuurprojekte aan te pak. In 2024 kan leerders deur die musiekdepartement inskryf om klavier, kitaar, saksefoon en viool te speel. Volg gerus hierdie skakel vir die...

Kooroptrede Drieankerbaai NG Kerk: 3 Desember 2023

Onthou asb. van ons laaste kooroptrede hierdie Sondagaand, 3 Desember, om 19:00 by Drieankerbaai NG Kerk (Hoofweg, Drieankerbaai). Albei kore tree op. Wees so 18:45 daar. Koorlede dra weer WIT en sit by hul ouers. Verlede week was pragtig, kom ons maak weer so! Dit is my laaste kooroptrede by Laerskool Jan van Riebeeck na 41 jaar, nogal 'n hartseer gedagte vir my! Dankie vir julle getroue ondersteuning al die jare. Helecia...

Barbara Schreuder Dansskool – Uitslae van AAB Ballet

Op Sondag, 12 Nov 2023, het ons dansers hul AAB Ballet met oorgawe gedans. Baie geluk aan almal wat deelgeneem het. Die twee beoordelaars was baie beïndruk. Elke danser ontvang 'n pragtige sertifikaat en medalje. Gradering: Bronze Recognition of Participation Bronze Distinction Recognition of Achievement Bronze Double Distinction Very Satisvactory Silver Good Silver Distinction Very Good Silver Double Distinction Almost Excellent Gold Excellent (From Level 3 and higher) Gr. 1 Iris Caldeira: Silver Double Distinction Klara Pfeiffer: Silver Double Distinction Sienna Kruger: Silver Double Distinction Elia Zwane: Silver Double Distinction Mika Ohloff: Silver Double Distinction Gr. 2 Christa-Bella Swart: Silver Double Distinction Mika vd Walt: Silver Double Distinction Isla Jooste: Silver Double Distinction Gr. 3 Natalie Lawson: Silver Double Distinction Heidi v Heerden: Gold Gr. 4 Solange Stevens: Gold Jana v Gijsen: Silver Double Distinction Gr. 5 Ella Grey: Silver Distinction Gabriella Buckenham: Gold Danielle Fourie: Silver Distinction Gr. 6 Larah Opperman: Silver Distinction Jessica Schincariol: Silver Double Distinction Michaan Naylor: Silver Distinction Isabella Marais: Silver Daniella Boshoff: Silver Distinction Gr. 7 Kerala Allewell: Gold Karlien v d Walt: Gold Gr. 8/9 Emma Liebenberg: Silver Double Distinction Lara Basson: Silver Double Distinction Lumarie Fourie: Silver Double...

JvR

Filter

Addisionele vakke

Kuns en Kultuur Aktiwiteite

Eisteddfod

Ons skool neem jaarliks aan die Kaapse Afrikaanse Eisteddfod deel.

Kategorieë: Voordrag van gedigte, onvoorbereide lees, prosa, mimiek, spreekkoor, solosang, klavier, blokfluit en kuns.

Kuns

Leerders ontvang tweeweekliks kunsonderrig in die kunsklas. Die kinders se kunswerke word op ‘n deurlopende basis in die skoolgange uitgestal en is ook dikwels die fokus van spesiale uitstallings in die skool se voorportaal.

Jannies Talentaand

Jannies Talent is ‘n heerlike informele aand waar ons eie Jannies hulle spesiale talente kom vertoon.

Koor

Ons skool het twee kore nl. Juniorkoor (Gr 1-3) en Seniorkoor (Gr 4-7).

Die kore tree by koorfeeste, kerke en skoolfunksies op.

Musiek

Leerders ontvang by ons skool onderrig in klavier, sang, blokfluit, musiekteorie, kitaar, viool en ukelele. Daar is geleentheid om in te skryf vir eksterne eksamens van Unisa, Royal Schools of Trinity College asook die Eisteddfod.

Die musiekleerders hou elke jaar twee musiekkonserte in die skoolsaal.

Die Suidooster

Die skoolkoerant, die Suidooster, verskyn aan die einde van elke kwartaal. Graad 7- en 6-leerders dien op die redaksie.

Redenaars

Leerders vanaf Graad 4-7 kry die geleentheid om aan redenaars deel te neem. Met die nodige afrigting en voorbereiding neem ons ook aan die ATKV-redenaarskompetisie deel. Ons leerlinge het die afgelope paar jaar deurgedring na die finale rondte in die Wes-Kaap waar van hulle ook onder die top-10 geëindig het.

Konsert

Ons hou elke tweede jaar konsert waaraan die hele skool deelneem. Die konsert bied al die leerders die geleentheid om hul kreatiwiteit ook op kultuurvlak uit te leef.

Privaat Buitemuurse Kultuuraktiwiteite

Aktiwiteit Tye Kontakpersoon Kontakbesonderhede
Drama Jana Nel jana@jvrprim.co.za
Kuns Gr. 2-3 Do.; Gr. 4-7 Ma. & Di. Rentia van der Merwe emmarentia8@gmail.com
Moderne Dans Kontak vir tye. Barbara Schreuder barbie.schreuder.dance@gmail.com
Naaldwerk Kontak vir tye. Marianne Conradie & Suzaan Burger lawwelappe@gmail.com
Klavier Kontak vir tye. Estelle Slabber eslabber@gmail.com
Kitaar & Ukelele Kontak vir tye. Shaun Berry shaunberry14@gmail.com
Viool Kontak vir tye. Hannelize Gravell hannelizegravell@gmail.com
Canvas Klub Kontak vir tye. Christelle Janse van Rensburg www.canvas.club | 084 595 5007